W dniach od 9 do 16 sierpnia wspominamy sierpniowe dni chwały Oręża Polskiego Pancerniaka. W tych dniach w 1944 roku na przyczółku Mniszewsko Magnuszewskim , żołnierze Polscy 1 Armii Wojska Polskiego im. Bohaterów Westerplatte pod Studziankami stoczyli krwawy bój z jednostkami pancernymi Niemieckimi zwanymi Hermann Goering - była to specjalna dywizja pancerna przerzucona na teren Studzianek ( gmina Głowaczów ) Front rozlegał się na szerokości 50 km. Wioski wielokrotnie odbijane z rąk do rąk. Świadkowie tamtych dni, spisywali swoje relacje. W tym czasie miejscową ludność wysiedlono za Wisłę w okolice Ryk, Garwolina, Łaskarzewa. Zaś sam front pozostawił jedno wielkie pogorzelisko. Po powrocie ludność mieszkała w wojskowych ziemiankach. Bitwę pod Studziankami opisał Janusz Przymanowski, oficer tamtych dni ! Na tej podstawie powstał film Czterej Pancerni i Pies. Dnia 9 sierpnia 2021 Delegacja Polskiego Czarnego Krzyża w 5 osobowym składzie złożyła znicz pamięci w miejscach Bitwy pod Studziankami :
- Przy wjeździe pod pomnikiem przy drodze krajowej Warszawa-Tarnobrzeg pod pomnikiem Generała Jana Mierzycana - dowódcy Wojsk Polskich
- W Mauzoleum Czołgu Bitwy pod Studziankami
- Na Cmentarzu w Studziankach Pancernych w centralnym grobie Pancerniaków.
W niedalekim Mniszewie gm. Magnuszew i w samym Magnuszewie , znajduje się Skansen Bojowy WP, zaś w Magnuszewie stoi działo przeciwlotnicze. Są to ślady krwawo dotkniętych ziem , Bitwy Pod Studziankami, które po wojnie w 1964 roku, kiedy to utworzono Mauzoleum, Szkołę i Izbę pamięci w szkole podstawowej w Studziankach . Sama wieś otrzymała w 1964 roku własny herb, jako jedyna wieś w Polsce. Herb zawiera czołg na czerwonym tle oraz husarskie skrzydła, symbol pancerniaków , bo to tu, pod Studziankami , przeszli swój chrzest bojowy.
Foto herbu internet.